Koruyucu Ayak Sağlığı ve Halluks Valgus

 

HALLUKS VALGUS NEDİR?

Ayak başparmağı, normalde ayağın eksenine paralel olan ve düz bir forma sahiptir. Ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemin dışa doğru eğilmesi ve parmak ucunun ikinci parmağa doğru eğilmesi Halluks Valgus olarak adlandırılır. Halluks Valgus (ayak başparmağı çıkıntısı) varlığında ayak başparmağının üzerinde sıklıkla ‘bunyon’ olarak da adlandırılan bir şişlik oluşur.(RESİM-1)resim1

 

HALLUKS VALGUS NE SIKLIKTA GÖRÜLMEKTEDİR?

Halluks Valgus, ülkemizde ve dünyada görülen çok yaygın bir hastalıktır. 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerin %25’inde görülür. 65 yaşından sonra ise görülme sıklığı %35’lere kadar çıkar.

BU HASTALIK NASIL OLUŞUR?

Hastalık yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Dış (Ekstrinsik) Sebepler: Dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların da kullanımı ile kadınlarda erkeklere oranla 4-7 kat daha sık görülür.(RESİM-2)

resim2

 İç (İntrinsik) Sebepler: Kalıtsal bir takım bozukluklar sonucu ayağın ileri düzeyde içe basması veya düztabanlık, tarak kemiklerde eşitsizlikler gibi durumlar da hastalığa neden olabilmektedir.

AYAK BAŞPARMAĞIN DIŞA DÖNMESİ GÖRÜNTÜ BOZUKLUĞU DIŞINDA BAŞKA NELER YAPAR?

Halluks Valgus, ayağın estetik görüntüsünü bozmasının yanı sıra ayakta ciddi ağrı, yanma, tırnak batması, nasırlar ve mantar enfeksiyon oluşumu gibi rahatsızlıklara da sebep olarak hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. (RESİM-3)

resim3

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Ayak parmaktaki şekil bozukluğuna göre tedavi şekli değişmektedir. (RESİM-4)

Tablo 1. Açısal ve sesamoidal subluksasyon derecesine göre deformite şiddetinin değerlendirilmesi.

HVA     İMA      LSS

Hafif     <20°      <11°    <%50

Orta     20°-40°   <16°   %50-%75

Şiddetli  >40°     >16°    >%75

HVA: Halluks valgus açısı, İMA: intermetatarsal açısı, LSS: Lateral sesamoid subluksasyonu

resim 4

Başlangıç-Hafif evrelerde parmak arasına yastıkçık, gece parmağı dışarı çeviren atelleme ve botoks olarak bilinen botulinum toksinin tedavisinin Halluks Valgus olan hastalara uygulanma vardır; ‘Hastalığın derecesine göre cerrahi ve cerrahi olmayan birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Cerrahi müdahale gerektirmeyen botoks uygulaması, ayak başparmağını ayağa bağlayan ve katılaşan eklemde gevşemeye yol açarak şekil bozukluğunu azaltıyor. Uygulama, Halluks Valgus ateli ve silikonu kullanılmasını da kolaylaştırıyor ve bu destek malzemelerle ayağın sağlıklı formuna daha hızlı bir biçimde kavuşmasına hizmet ediyor.

En fazla 30 dakika süren, anestezi uygulaması gerektirmeyen, ağrısız ve kolay uygulanan botoks enjeksiyonun ardından 4-6 ay süreyle Halluks Valgus görünümünde belirgin bir düzeyde düzelme sağlanır. Uygulamadan hemen sonra misafirimiz, yürüyerek hastaneden ayrılabilir ve sosyal yaşamına dönebilir. Botoks uygulamasından sonra Halluks Valgus ateli ve silikonu geniş uçlu rahat ve kısa topuklu ayakkabılar tercih etmek tedavinin etkinliğini arttırır. Halluks Valgus tedavisinde botoks yöntemi  en fazla 2-3 kez uygulanabilmektedir.

Orta evrede kemik tıraşlama ve gevşetme ameliyatı, ileri evrelerde kemiğe düzeltici cerrahi ve vidalama yapılabilmektedir.

HALLUKS VALGUS OLMAMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM? NASIL BİR AYAKKABI KULLANABİLİRİM?

Kişinin ayağının rahat ettiği ayakkabı en iyi ayakkabıdır. Uç kısmı geniş yayvan ve topuk yüksekliği 2-3 cm geçmeyen topuklu ayakkabı kullanmak önemlidir.

Kişi ayakkabı alırken gün içinde gezip dolaştıktan sonra akşam en son gireceği mağaza ayakkabı satıcısına girip kendinin en rahat ettiği ayakkabıyı almasını önermekteyiz.

Ailesel yatkınlığı olanlarda süreç korucu yöntemler ile yavaşlatılabilmektedir. Ancak uzun dönemde ameliyata gidiş olmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim…

Yazar:

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s