Tırnak Batması Ciddi Bir İştir.

Tırnak batması sıkıkla ayak baş parmakta görülmektedir. Parmak kenarlarında tırnak yatağının cilt içine doğru şekil değitirerek ilerlemesi sonucu oluşmaktadır.

Tırnak yapısındaki anatomik farklılıklar tırnak batmasına sebep olsada sıkılıkla ayak tırnaklarını kişilerin düz bir şekilde kesmeyip yuvarlak olarak kenar diplerine doğru yay gibi kesmesi, ucu dar ve/veya yüksek topuk kullanmasında ve tırnak kenarlarına yabancı cisim sokularak hijyenin bozulması ile tırnak batmasına sebep olabilmektedir.

Tırnak yatağının dibe doğru büyüme eğiliminde olması erken dönemde cerrahi dışı tekniklerle geri döndürülebilmektedir. Fakat insanlar sıklıkla ilerlemiş evrede doktora başvurmaktadır. Tırnak batması hem hasta hemde doktorlar arasında arasında önemsiz küçük işler gibi görünsede, ilerlemiş olgular hem çok ağrılı ve hemde enfeksiyona bağlı kokulu olmaktadır.

Resmini paylaştığım 20 yaşındaki genç bayan hastamız yaklaşık 5 aydır bu işten müzdaripti. Bize gelindiğinde parmak enfeksiyonuna ve ciddi ağrıya bağlı ayakkabı giyemiyordu. Hastamıza ayak hijyen banyosu ve antibiyotikle bir haftalık tedavi sonrası batan tırnak kısmı yatağı ile birlikte lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde çıkarıldı. Hasta 10 gün sonra işine döndü ve ağrıları tamamen geriledi.

Küçük gördüğünüz şeylerde önemli detaylar vardır. Sağlık ihmale gelmez.

Huzur ve sağlıkla olun…TIRNAKJ

Yazar:

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Tırnak Batması Ciddi Bir İştir.” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s